info@hzhstyle.cz

Jak pečovat o boty

Pro každý sport je určen jiný druh obuvi. Při výběru zvaž, k jakému účelu bude používána. Obuv by měla být vybírána zvláště pečlivě s důrazem na přesně zvolenou velikost a šíři. Tímto předejdeš předčasné devastaci obuvi. HZH Sport ti nabízí kvalitní sportovní obuv, která je rozdělena podle účelu použití do několika skupin:
  1. Společenská obuv – určená na společenské události, není určená pro sportovní aktivity.
  2. Vycházková obuv – určená na běžné nošení v nenáročném terénu a v běžných podmínkách. Není určená do náročných terénů a na dlouhodobé nošení.
  3. Sportovní obuv – určená na použití na sportovní aktivity různého zaměření.
    • běžecká – určená na běžecký trénink i na chůzi na co nejsušších površích. Při opakovaném promočení a nevhodném používání může dojít k k poškození obuvi.
    • trailová – určená na běh a turistiku v náročném terénu a v přírodě.
    • tenisová – podle modelu určená na závodní nebo rekreační tenis. Není vhodná na celodenní intenzivní používání. Při nevhodném používání může dojít k poškození podrážky nebo svršku.
    • basketbalová – použitelná mimo basketbal i na jiné halové sporty (volejbal, házená), ne však na drsné povrchy (asfalt, beton). Může dojít k poškození podrážky.
    • fotbalová outdoorová – určená na fotbal ve venkovním prostředí, avšak s přihlédnutím na typ povrchu, pro který je určena v závislosti od použitých špuntů (tráva a jiný měkký povrch, zledovatělý povrch, asfalt, umělý trávník). Při nevhodném používání může dojít k poškození podrážky nebo špuntů.
    • fotbalová halová – určená na sálový fotbal v halách nebo tělocvičnách. Při používání venku nebo při běžném nošení může dojít k poškození podrážky.
    • tréninková – určená především do posiloven a do hal. Při používání venku může dojít k předčasnému opotřebení svršku a podrážky.
    • halová – určená pouze na používání v krytých halách a tělocvičnách. Při používání ve venkovním prostředí může dojít k předčasnému opotřebení svršku a podrážky.
    • plážová – na použití k vodě (koupaliště, pláže a plovárny). Nevhodná na celodenní používání.
    4. Turistická (trekingová) obuv – určená na turistiku a vycházky v náročném terénu. Nevhodná na běh a jiné sportovní aktivity. Vyžaduje si zvýšenou péči a údržbu jednolitých částí.
Na tebou zakoupenou obuv se poskytuje záruka na výrobní vady v délce 24 měsíců od data prodeje. Každodenním nošením obuvi přiměřeně klesá životnost. Záruční lhůtu obuvi není možné zaměnit se životností obuvi. Při užívání obuvi se řiď přiloženým návodem na ošetřování.
Návod na použití a údržbu
  1. Střídej často obuv, zejména při deštivém počasí, aby mohlo dojít k důkladnému vysušení obuvi.
  2. Při obouvání, zejména uzavřeného střihu, používej obouvací lžíce, aby se nedeformovala pata boty.
  3. Kožená i textilní obuv s konfekčním šitím není vodotěsná. Voda může proniknout jak kůží, tak šitím a spoji částí. Odolnost proti promočení můžeš zvýšit použitím vhodných impregnačních přípravků.
  4. Promočenou obuv lze sušit při pokojové teplotě. Ne však v kontaktu ani v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů.
  5. Obuv vybavená membránou, která zabraňuje proniknutí vlhkosti do vnitřku obuvi, musí být ošetřována pouze výrobky, které jsou označené jako vhodné na ošetření obuvi s membránou.
  6. Uzavřenou, zejména koženou obuv, napni na napínáky bot odpovídající velikosti.
  7. U obuvi ze syntetických materiálů se vyhni náhlým změnám teplot a mrazu.
  8. Obuv se nesmí prát v pračce.
  9. Je důležité obuv chránit před chemickými vlivy a rozmočením.
  10. Obuv při každém použití ošetři podle typu a materiálu vhodným způsobem a prostředkem na obuv.
Hladká Kožená obuv: zbav nečistot měkkou hadřičkou, případně vlhkou houbou. Suchou kůži ošetři krémem. Vyvaruj se rozmáčení. Pokud dojde k promočení obuvi, dbej na její včasné očištění, vysušení a nakrémuj krémem určeným pro příslušný druh kůže a typ její povrchové úpravy.

Vlasové materiály: velur a nubuk – znečištění odstraň krepovým nebo speciálním gumovým kartáčkem bez dření! Na ošetření jsou vhodné impregnační přípravky ve sprejích. Vlasová kůže se nikdy nekrémuje!

Lakovaná a povrstvená kůže: nečistoty odstraň navlhčenou hadřičkou a utři do sucha. Povrch je třeba chránit před chemickými přípravky, vlivy a rozmočením. Před mrazem chraň speciálním prostředkem na ošetření lakované kůže. Nedoporučujeme používat při teplotě nižší jak -5°C.

Plastové a gumové materiály: lehce očisti vodou se saponátem a po opláchnutí vytři hadřičkou do sucha. Případně nech volně vyschnout.

Textilní materiály: čisti jemným kartáčováním, podle druhu textilu a a povahy znečištění, též vytírej za vlhka. Mastné skvrny je možné odstranit čističem skvrn na textil. Impregnujte sprejem na textil.


Údržba kopaček
  • K odstranění nečistot používej mírně teplou mýdlovou vodu, popř. mycí roztok.
  • Obuv nutno sušit přirozeně, ne blízko radiátoru, u zdroje přímého tepla, nebo na slunci a neonovém světle.
  • K vysušení a udržení tvaru napomůže vycpání obuvi papírem.
  • Svršek kožené obuvi ošetřuj leštícím krémem, popř. běžným krémem na obuv.
  • Nikdy nenechávej po hře špinavou a mokrou, zabráníte plesnivění.
Údržba obuvi

Koženou obuv ošetřuj speciálním krémem, či sprejem na kůži.
Obuv z umělé kůže omyj vodou, následně přelešti.
Semišovou obuv ošetřuj a následně neimpregnuj kartáčem s pevnými štětinami.
Textilní obuv ošetřuj kartáčováním na sucho, pokud je obuv více znečištěná, použij hadr namočený do neutrálního čistícího prostředku. Zásadně neprat v pračce!

Reklamaci je nezbytně nutné uplatnit bez zbytečného odkladu, jak se vada projeví.
Dodržování těchto zásad povede k tvé i naší spokojenosti. V případě nerespektování pokynů nemůžeme, bohužel, reklamace uznat. Děkujeme za projevenou důvěru a se sportovní obuví přejeme mnoho sportovních úspěchů.

Použitý materiál a vysvětlivky